حمام شیشه ای یا کابین دوش

حمام شیشه ای یا کابین دوش که در بخشی از فضای حمام قرار دارد و از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر کدام دارای طرح‌ها،رنگ‌هاو انواع مختلفی هستند و می‌توان با توجه به فضا و اقلیم و محیط و نیز بر اساس سلیقه خود یکی از آن‌ها را انتخاب نمود

اصلی‌ترین جزءکابین شیشه ای، شیشه نشکن (معمولاً سکوریت) یا طلق پلکسی گلاس است.

انتخاب شیشه نشکن یا طلق پلکسی گلاس بیشتر از هر چیزی به سلیقه فرد بستگی دارد این ورق ها در چند نوع پلکسی گلاس رنگی ، پلکسی گلاس شفاف ، پلکسی ترانسپارنت ، پلکسی گلاس مات و آینه ای نیز تولید و عرضه می شوند.

 

ولی به طور کلی، می‌توان گفت طلق پلکسی گلاس ایمن‌تر و دارای قابلیت لک‌پذیری کمتر است و وزن سبک آن بسیار امر مهمی است که در برابر آن، شیشه سکوریت زیباتر و امروزی‌تر بوده و دارای قابلیت ایجاد طرح‌های زیباست که در امر طراحی داخلی حمام برای معماران دید بصری بسیار مهم است.

 

معمولاً برای پانل‌ها و درب‌های کابین های حمام از شیشه‌های سکوریت استفاده می شود که تقریباً نشکن هستند.

درب‌ها و پانل‌های شیشه ای در رنگ‌های مختلف ساده، دودی، برنزی و … تولید شده و خود به دو نوع شفاف و مشجر (ساتینا و سندبلاست شده) تقسیم می‌شوند که نوع سندبلاست شده آن‌ها دارای طرح‌های مات کننده بسیار چشمگیر و زیبا هستند. انواع مشجر این شیشه‌ها سبب می‌شوند فضای داخل حمام از بیرون به صورت واضح قابل مشاهده نباشد.

شیشه کابین دوش برای ایمنی بیشتر حداقل باید ۶ میلیمتر ضخامت داشته باشد. این ضخامت هر چه بیشتر باشد، بهتر است و البته موجب افزایش وزن شیشه کابین دوش می‌شود که مقدار بار مرده ساختمان بیشتر میشود.

در هر صورت کابین ساخته شده از شیشه یا طلق پلکسی گلاس باشد باید توسط فریم نگهداری شود.

فریم ها میتوانند از جنس ها  و رنگ های متفاوتی ساخته شوند.

به عنوان مثال پروفیل‌های آلومینیومی با رنگ‌های سفید، نقره‌ای براق (کروم)، نقره‌ای مات، طلایی براق، طلایی مات و زیتونی براق میتوان استفاده کرد.

البته این روزها با توجه به معماری مدرن برخی از کابین دوش های مدرن و شیک بدون قاب (فریم لس) هستند.

نکته بسیار مهم در کیفیت آلومینیوم استفاده شده در کابین های حمام مختلف با هم تفاوت دارد. برخی از شرکت‌ها برای کاهش هزینه‌ها و قیمت محصول، از آلومینیوم‌های بازیافت شده یا کامپوزیت‌های آلومینیوم استفاده می‌کنند که مسلماً این نوع آلومینیوم‌ها در برابر ضربه آسیب‌پذیرتر هستند ولی در شرکت اپتکس قاب آلومینیومی با ضخامت 2/2 میلیمتروضد آب و ضد زنگ استفاده میشود که بسیار مقاوم است.

 

از اجزای مهم دیگر کابین یراق آلات مورد استفاده در این نوع از کابین دوش ها همگی ضد آب و ضد زنگ (استیل 304 یا برنج یا پلاستیک فشرده) و دارای آب‌کاری‌های متنوع (سفید، نقره‌ای مات، نقره‌ای براق، طلایی مات، طلایی براق و زیتونی براق) هستند که به راحتی می‌توان با توجه به رنگ وسایل مورد استفاده در حمام نظیر شیر آلات، به انتخاب رنگ یراق آلات پرداخت..

حمام شیشه ای
حمام شیشه ای یا کابین دوش

 

انواع کابین دوش:

کابین دوش شیشه ای فریم دار ریلی صاف

 

این نوع از کابین دوش ها فقط به صورت ریلی (کشویی) و در شکل‌های مربع مستطیلی، صاف، نیم گرد (جلو گرد) و تمام گرد (ربع دایره) تولید و اجرا می گردند..

در کابین دوش های شیشه ای فریم دار، به دلیل فریم دار بودن و آب‌بندی بالا، نیازی به نصب یک لبه یا سکوی سنگی بر روی زمین نیست ولی بهتر است این لبه سنگی را بر روی زمین نصب کرد تا باعث آب‌بندی بهتر کابین دوش شود.

در کابین دوش های شیشه ای فریم دار دو چرخ در پایین شیشه‌ها و دو یا سه چرخ در بالای شیشه‌ها (با توجه به عرض شیشه‌ها) قرار می‌گیرند.

شکل فریم‌ها و نیز نحوه اجرای کابین دوش های شیشه ای فریم دار به گونه‌ای است که خارج شدن چرخ‌های بالایی از داخل فریم در اثر ضربه تقریباً ناممکن است.

کابین دوش­ های شیشه ای فریم دار ریلی صاف معمولاً در مکان‌هایی استفاده می‌شوند که دوش بر روی دیواری از حمام قرار گرفته که دارای عرض کمی نسبت به دیوارهای مجاور است.

کابین دوش های شیشه ای فریم دار ریلی صاف را می‌توان در مواردی نیز که حمام در یک فرورفتگی قرار گرفته، به عنوان درب شیشه ای حمام استفاده نمود.

 

کابین دوش شیشه ای فریم لس لولایی صاف

کابین دوش ها در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند. یکی از انواع کابین دوش ها، کابین دوش های شیشه ای فریم لس هستند.

این نوع از کابین دوش ها بر خلاف کابین دوش های فریم دار می‌توانند هم به صورت ریلی (کشویی) و هم به صورت بازشو (لولایی) و در شکل‌های مربع مستطیلی، صاف و 135 درجه (زاویه دار) تولید و اجرا گردند.

در کابین دوش های شیشه ای فریم لس، به دلیل عدم وجود فریم و آب‌بندی کم، حتماً باید یک لبه یا سکوی سنگی بر روی زمین نصب و کابین دوش را بر روی آن قرار داد.

 

در کابین دوش های شیشه ای فریم لس ریلی معمولاً زمانی که عرض درب کم باشد، از دستگیره‌های توکار استفاده می‌شود تا درب به طور کامل در پشت شیشه ثابت قرار گرفته و عرض بیشتری را برای رفت و آمد ایجاد کند.

البته در برخی از موارد به دلیل این که عرض کابین دوش خیلی کم است، انجام این کار فایده‌ای نداشته و باید به جای آن از درب‌های لولایی استفاده کرد

مزایای استفاده ازکابین دوش بدون فریم

  • زیبایی و جذابیت بیشتر به دلیل عدم وجود فریم
  • استفاده از شیشه‌های نشکن 10 میل که نسبت به شیشه‌های نشکن 6 میل دارای مقاومت بیشتری هستند
  • تمیز کردن راحت‌تر به دلیل نداشتن فریم.

کابین دوش شیشه ای فریم دار ریلی گرد (قوس دار)

یکی از انواع کابین دوش ها که شاید از نظر خیلی‌ها بهترین مدل کابین دوش باشد، کابین دوش های شیشه ای فریم دار هستند.

در کابین دوش های شیشه ای فریم دار، به دلیل فریم دار بودن و آب‌بندی بالا، نیازی به نصب یک لبه یا سکوی سنگی بر روی زمین نیست. ولی بهتر است این لبه سنگی را بر روی زمین نصب کرد تا باعث آب‌بندی بهتر کابین دوش شود.

 

در این نوع از کابین دوش ها از شیشه نشکن (معمولاً سکوریت) سوپر کلیر ۶ میل استفاده می‌گردد که درون فریم‌های آلومینیومی ضخیم و ضد آب و ضد زنگ قرار گرفته و به وسیله نوار محکم می‌گردند.

یکی از مزایای این نوع کابین ها  اقتصادی بودن آن است. به این دلیل که قیمت کابین دوش های فریم لس بر اساس تعداد لولاها و بست‌های شیشه و آبگیرها محاسبه می‌شود و نیز ممکن است در کابین دوش های فریم لس نیاز به جک‌های نگهدارنده باشد که بسیار گران هستند و کابینهای آماده فریم دار ریلی دیگر نیازی به ایجاد سکو یا لبه نداردو همچنین عدم اشغال فضای حمام در هنگام باز و بسته شدن، به دلیل ریلی بودن درب کابین میباشد.

جهت خرید با کارشناسان ما تماس بگیرید

ورود به سایت گوگل